Eakus pole reisimise takistus

by kaasaja

Jelena Lohmatova

Liikuda, hingata, heljuda, ujuda,
saada seda, mida kingid,
uurida, reisida –
see tähendabki ELADA!
Hans Christian Andersen

Üle kogu maailma toimub rahvastiku vananemine ning ajalugu näeb sellist protsessi esmakordselt. Rahvastiku vananemise protsess ja terve rida kiireid muutusi globaliseeruvas maailmas esitavad meile kõigile väljakutseid: kuidas säilitada tervist, aktiivsust ja vaimseid võimeid nii kaua kui võimalik, kuidas olla kaasaegne ja väärtuslik ühiskonnale ja oma perele, kuidas arendada ennast ja avada oma potentsiaali. Reisimine on üks õppeviise, mis lisandab inimese ellu rõõmu, uusi avastusi, võimalust oma mugavustsoonist väljuda, proovida uusi tegevusi, tutvuda uute kultuuridega, parendada oma teadmisi kunstist, ajaloost, geograafiast, jne., praktiseerida oma võõrkeelte oskusi, arendada oma sotsiaalseid oskusi. Samas annab reisimine võimaluse kohtuda uute inimestega, analüüsida oma elu ja avada uusi perspektiive.

 Jelena 1
Aastatega eakate roll ühiskonnas on muutunud passiivsest objektist ennastjuhtivaks subjektiks. Oma reisi iseseisva planeerimise teostamiseks on vaja arendada oma võõrkeelte- ja digipädevusi.

Kuna eakas inimene enam ei tööta, tihti reisimisest keeldumise põhjuseks on reisipaketi kõrge hind. Interneti abil aga saab leida väga soodsaid reisivõimalusi (transport, majutus, toitlustus, jne.).

Jelena 2

Antud artiklis toome mõned näited, kuidas saab korraldada oma reisi soodsalt:

TRANSPORT
http://www.ryanair.com – Iiri odavlennufirma, reisid üle Euroopa. Otsereisid Tallinnast Saksamaale, Inglismaale, Itaaliasse, Iirimaale, Norrasse ja Hispaaniasse (lennupiletid alates 20 eurot)
Mõned teised odavad lennufirmad: http://www.easyjet.com, http://wizzair.com, https://www.meridiana.it
http://ecolines.net/et, http://www.luxexpress.eu, http://www.polskibus.com – odavad bussipiletid Venemaale, Saksamaale, Ukrainasse, Läti, Leedusse, Poolasse, Valgevenesse, Tšehhi, jne.

MAJUTUS
https://www.couchsurfing.com, http://www.hospitalityclub.org, http://www.globalfreeloaders.com – tasuta majutus üle maailma
http://wwoofinternational.org – tasuta majutus ökotaludes üle maailma (vajalik on abi talus)
http://www.homelink.ee, http://www.homeexchange.com – ülemaailmsed perede ja üksikisikute ühendused, mille liikmed on leidnud mõnusa viisi veeta oma iga-aastane puhkus vaheldusrikkalt, mugavalt ja säästlikult (koduvahetus)
Võimalusi on palju rohkem! Otsige internetist!

Üheks õppereisimise võimalustest on vabatahtlik töö välismaal. See annab võimaluse aidata teisi inimesi, olla kasulik ühiskonnale, vaadata maailma, panna ennast proovile, arendada oma võtmepädevusi (võõrkeelte oskused, õppimisoskus, sotsiaalne ja kodaniku pädevus, algatusvõime ja ettevõtlikkus, kultuuriteadlikkus- ja pädevus) ja teha seda, mille teostamiseks varem ei olnud veel piisavalt julgust.

VABATAHTLIKU TÖÖ VÕIMALUSED VÄLISMAAL
http://www.ic.org
http://www.kibbutzvolunteer.com – Iisrael
http://www.appalachiantrail.org – Ameerika Ühendriigid
http://www.volunteerworkthailand.org/ – Tai
http://www.volunteerlatinamerica.com/ – Ladina-Ameerika
http://www.tcv.org.uk/ – Austraalia aja Uus Meremaa
http://www.movenepal.org/ – Nepal
http://www.alkioni.gr/ – Kreeka

Oma uue reisisuuna otsimisel, planeerimisel ja teostamisel toimub inimese õpe. Reisimine on üheks teadmiste saamise tähtsamaks allikaks.

Tähtis on meeles pidada, et inimese iseseisvus säilitakse ainult pideva isikliku arengu puhul. Reisimine on selleks suurepärane võimalus!

Fotod:

http://pixabay.com/en/couple-man-woman-sit-rest-garden-474300/
http://pixabay.com/en/adventure-green-hike-hiker-hiking-21486/

Kirjandus:

Formosa, M. (2012) Four decades of Universities of the Third Age: past, present, future.

Cambidge University Press.

Eesti elukestvaõppe strateegia 2020

Tambaum, T. (2014) Geragoogika 1/3, 2/3 loengumaterjalid